Przejdź do treści

#61 Znaczenie spawania przy produkcji konstrukcji stalowych

W dzisiejszym dynamicznym świecie budownictwa, gdzie innowacje i rozwój technologiczny są kluczowe, istnieje jeden aspekt, który pozostaje fundamentalny – bezpieczeństwo i jakość konstrukcji. Kiedy mówimy o zastosowaniu spawania w konstrukcjach stalowych, nie można pominąć znaczenia przestrzegania wymagań normy EN 1090. Ta norma staje się krytycznym punktem odniesienia dla branży, zapewniając bezpieczeństwo, jakość i zgodność konstrukcji z europejskimi standardami.

Co to jest norma EN 1090?

Miej na uwadze, że nie każda konstrukcja stalowa podlega pod normę EN 1090 i rozporządzenie CPR 305/2011 – musi być to wyrób budowlany. Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoja konstrukcja podlega pod EN 1090, pobierz ten plik. Na końcu tego artykułu znajdziesz również powiązania do poprzednich, gdzie szerzej omawiam te wymagania.

Norma EN 1090 określa szczegółowe wymagania dotyczące wykonania i kontroli konstrukcji stalowych oraz elementów złącznych. Jej celem jest zapewnienie, że konstrukcje te spełniają europejskie przepisy dotyczące bezpieczeństwa i jakości. Dlatego też, stosowanie spawania w konstrukcjach stalowych musi być przeprowadzane zgodnie z jej wytycznymi.

Szerzej na temat konstrukcji stalowych będę pisać w przyszłych miesiącach, natomiast już teraz możesz przeczytać moje poprzednie artykuły na ten temat.

Znaczenie połączeń spawanych w konstrukcjach stalowych

Najczęściej wykorzystywanym połączeniem w konstrukcjach stalowych są połączenia spawane, połączenia śrubowe i niekiedy połączenia nitowe.

Zastosowanie połączeń spawanych jest istotne ze względu na:

 1. Wytrzymałość i trwałość – spawanie jest dużo wytrzymalsze niż inne metody łączenia elementów stalowych (o ile jest prawidłowo wykonane)
 2. Elastyczność projektowania – spawanie umożliwia tworzenie skomplikowanych kształtów i konstrukcji, co pozwala na elastyczność w projektowaniu i dostosowanie się do różnorodnych wymagań architektonicznych.
 3. Bezpieczeństwo – o ile parametry i cały proces jest kontrolowany – spawane konstrukcje stalowe zapewniają niezwykłą stabilność i bezpieczeństwo dla użytkowników.
 4. Koszty – co do zasady proces spawania nie jest najtańszym rozwiązaniem. Natomiast możemy go docenić z perspektywy długoterminowej, ponieważ tego typu połączenia są znacznie trwalsze niż śrubowe.

Na to zwróć uwagę podczas wytwarzania konstrukcji spawanych zgodnie z EN 1090

Wytwarzając spawane konstrukcje stalowe, które podlegają pod normę EN 1090 i przy tym EN ISO 3834 zwróć uwagę na:

 1. Weryfikację wymagań technicznych przed podjęciem zlecenia: przegląd wymagań i przegląd techniczny – w skrócie ujmując, czy masz możliwości produkcyjne i prawne do podjęcia zlecenia
 2. Nadzór spawalniczy – zwykle wymagany jest Inżynier Spawalnik IWE (przeczytaj więcej o wymagania dotyczących nadzoru spawalniczego)
 3. Nadzorowany sprzęt produkcyjny, w tym regularnie prowadzone walidacje spawarek (obejrzyj film o walidacji spawarek)
 4. Nadzorowane przyrządy kontrolno-pomiarowe z regularnie wykonywanym procesem wzorcowania
 5. Uprawniony personel do spawania – spawacze, personel wykonujący spoiny sczepne powinien mieć aktualne uprawnienia (szerzej o certyfikacji spawaczy mówiłam na moim szkoleniu z certyfikacji spawaczy)
 6. Prawidłowo zakwalifikowane technologie spawania WPQR (tutaj dostępny jest szczegółowy kurs o WPQR)
 7. Opracowane WPS na każdy typ złącza w konstrukcji (więcej o poprawnym przygotowaniu WPS mówię w moim szkoleniu WPS lub możesz wykorzystać mój gotowy formularz WPS).
 8. Zamówienia i magazynowanie materiałów podstawowych (od procesu zamawiania, zakupu, dostawy, magazynowania, wydania na produkcję, identyfikację i niekiedy identyfikowalność – o tych ostatnich nagrałam film)
 9. Prawidłowe i kontrolowane przechowywanie materiałów dodatkowych – zgodne z wymaganiami producenta (na ten temat pisałam tu)
 10. Jeśli wymagany odpowiednio prowadzony proces PWHT (przeczytaj koniecznie ten artykuł o PWHT)
 11. Nadzorowany proces sczepiania, wykonywania połączeń tymczasowych
 12. Jeśli wymagane nadzorowany proces prostowania termicznego
 13. Odpowiednio dobrany zakres badań NDT – określony w zamówieniu
 14. Uprawniony personel do badań NDT
 15. Raporty NDT (możesz skorzystać z mojego gotowego raportu VT)
 16. Kontrola wymiarowa – tutaj jest dwojakie podejście albo wg wymagań EN 1090, niekiedy EN ISO 13920
 17. Weryfikacja podwykonawców
 18. Procesy określające postępowanie z niezgodnościami i ich zapobieganiu
 19. Odpowiednie znakowanie CE i wystawienie DWU
 20. Regularne szkolenie personelu

Podsumowanie

Obecne rozwiązania konstrukcyjne wymagają zastosowania spawania w konstrukcjach stalowych. Dzięki swojej wytrzymałości, trwałości i elastyczności, spawane konstrukcje stanowią solidną podstawę dla budynków, mostów, wież, ale też mniej odpowiedzialnych konstrukcji, zapewniając nie tylko ich stabilność, ale także przyczyniając się do rozwoju innowacyjnych rozwiązań.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *