Przejdź do treści

#27 Sprawdź warunki przechowywania materiałów dodatkowych!

Do dzisiejszego wpisu zainspirowała mnie wizyta w magazynie u mojego klienta. Otóż okazało się, że przechowuje on materiały dodatkowe w miejscu, gdzie temperatura otoczenia wynosiła 7 st. C, a wilgotność 44%.

Czy to są prawidłowe warunki?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, pierwszą najważniejszą rzeczą, którą należy sprawdzić – są to wymagania producenta w zależności od materiału, jaki wykorzystujemy.

Warunki przechowywania w zależności od producenta ( i rodzaju spoiwa!) różnią się znacznie. Skupmy się na zaleceniach dla drutów litych:

  • ESAB: temperatura 10 – 32 st. C i wilgotność max. 50%,
  • Lincoln Electric: temperatura 17-27°C, wilgotność względna max. 60%
  • Boehler: temperatura 15 – 25 st. C i wilgotność max. 50%.

Jak się okazuje, warunki z powyższego przykładu nie spełniają wymagań ze względu na zbyt niską temperaturę przechowywania.

Warunki magazynowania materiałów dodatkowych

Warunki przechowywania materiałów dodatkowych przykładowych marek znajdziesz tu👇

https://www.esabna.com/shared/documents/litdownloads/gen-27116_shelf_life_storage_reconditioning_of_filler_metals.pdf

https://www.lincolnelectric.com/pl-pl/support/welding-how-to/Pages/storing-flux-cored-wires-solid-wires-and-rods.aspx

Zima, zima, zima, pada, pada śnieg…

Niestety, ale zima nie sprzyja warunkom magazynowania materiałów dodatkowych. W zaleceniach producentów, czytamy że należy zapewnić ochronę przed wodą, śniegiem, dopiero kolejnym etapem jest zapewnienie odpowiednich warunków temperatury i wilgotności.

Najcięższe warunki towarzyszą oczywiście pracownikom na budowach, gdzie często trzeba sporo się na pocić, aby zapewnić chociażby minimalne wymagania do prowadzenia prac spawalniczych i magazynowania materiałów. Umówmy się, nie jest to łatwe.

Jednak okazuje się, że w warunkach produkcyjnych również natrafiamy na problemy. Niska temperatura, skraplanie się pary wodnej, różnice temperatur między halą a magazynem, mogą przyczynić się do powstania porów lub co gorsza pęknięć w spoinie. Dodatkowo wysoka zawartość wilgotności może prowadzić do korodowania drutów spawalniczych.

Pamiętajmy, że minimalna temperatura, w jakiej zwykle zaleca się spawanie to 5 st. C. Dodatkowo dla poszczególnych gatunków materiału może być ona wyższa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *