Do dzisiejszego wpisu zainspirowała mnie wizyta w magazynie u mojego klienta. Otóż okazało się, że przechowuje on materiały dodatkowe w miejscu, gdzie temperatura otoczenia wynosiła 7 st. C, a wilgotność 44%.
Czy to są prawidłowe warunki?
Żeby odpowiedzieć na to pytanie, pierwszą najważniejszą rzeczą, którą należy sprawdzić – są to wymagania producenta w zależności od materiału, jaki wykorzystujemy.
Warunki przechowywania w zależności od producenta ( i rodzaju spoiwa!) różnią się znacznie. Skupmy się na zaleceniach dla drutów litych:
- ESAB: temperatura 10 – 32 st. C i wilgotność max. 50%,
- Lincoln Electric: temperatura 17-27°C, wilgotność względna max. 60%
- Boehler: temperatura 15 – 25 st. C i wilgotność max. 50%.
Jak się okazuje, warunki z powyższego przykładu nie spełniają wymagań ze względu na zbyt niską temperaturę przechowywania.
Warunki magazynowania materiałów dodatkowych
Warunki przechowywania materiałów dodatkowych przykładowych marek znajdziesz tu👇
Zima, zima, zima, pada, pada śnieg…
Niestety, ale zima nie sprzyja warunkom magazynowania materiałów dodatkowych. W zaleceniach producentów, czytamy że należy zapewnić ochronę przed wodą, śniegiem, dopiero kolejnym etapem jest zapewnienie odpowiednich warunków temperatury i wilgotności.
Najcięższe warunki towarzyszą oczywiście pracownikom na budowach, gdzie często trzeba sporo się na pocić, aby zapewnić chociażby minimalne wymagania do prowadzenia prac spawalniczych i magazynowania materiałów. Umówmy się, nie jest to łatwe.
Jednak okazuje się, że w warunkach produkcyjnych również natrafiamy na problemy. Niska temperatura, skraplanie się pary wodnej, różnice temperatur między halą a magazynem, mogą przyczynić się do powstania porów lub co gorsza pęknięć w spoinie. Dodatkowo wysoka zawartość wilgotności może prowadzić do korodowania drutów spawalniczych.
Pamiętajmy, że minimalna temperatura, w jakiej zwykle zaleca się spawanie to 5 st. C. Dodatkowo dla poszczególnych gatunków materiału może być ona wyższa.