W dzisiejszym wpisie chciałabym poruszyć arcyważny temat uprawnień spawaczy, a mianowicie ich prolongaty.
Dlaczego uważam ten temat za ważny?
Bo bardzo często o prolongatach się zapomina, przez co uprawnienia spawaczy tracą ważność!
Dla wielu osób temat prolongaty może wydawać się banałem. I z pewnością nie jest to czarna magia. Chociaż… gdyby to wszystko było w spawalnictwie takie cudowne, to nie widziałabym stosu uprawnień spawaczy, którzy przychodzą do pracy, a tej prolongaty nie mają. I co ja mam im ją nielegalnie podpisać, czy narażać firmę na koszty, aby wystawić na nowo czasem te same uprawnienienia?
Brak prolongaty na uprawnieniach spawaczy to realny problem – szczególnie tych, którzy zmieniają pracę, pracują na kontraktach. Dlatego pragnę nagłośnić temat.
Możesz obejrzeć film na YouTube lub przeczytać transkrypcję poniżej.
Obejrzyj film na YouTube
Normy
Dzisiejszy wpis oparty jest o wymagania normy EN ISO 9606-1:2017, p. 9 i ma charakter edukacyjny.
Czym jest prolongata
Prolongata to inaczej potwierdzenie ciągłości pracy spawacza w ramach jego kwalifikacji.
Certyfikat spawacza wydawany jest na określony czas (zwykle 3 lata). Aby certyfikat zachował swoją ważność, co 6 miesięcy osoba odpowiedzialna za nadzór prac spawalniczych musi złożyć swój podpis na certyfikacie spawacza.
Bez tego podpisu uprawnienia tracą ważność!
EN ISO 9606-1 p. 9.1
„Świadectwo powinno być potwierdzane co 6 miesięcy, w innym przypadku świadectwo jest nieważne.”
Kto może podpisać prolongatę?
Kto może podpisać ciągłość pracy spawacza? Najczęściej wydaje się nam, że będzie to spawalnik. I tak zwykle jest.
Natomiast okazuje się, że mogą to wykonywać również osoby koordynujące prace spawalnicze np. mistrz spawalniczy, kierownik produkcji itp. W normie nie ma bezpośredniego przywołania, że musi to robić IWE. Lepiej to opisuje wersja angielska „person responsible for welding activites”. Z resztą sama kwestia nadzoru spawalniczego jest nieco bardziej skomplikowana (pisałam na ten temat tu).
I druga sprawa – trzeba zaznaczyć, że nie każda firma ma zatrudnionego inżyniera spawalnika, a ciągłość pracy spawacza potwierdzać trzeba. W takim przypadku „wykorzystujemy” do tego celu osoby, które nadzorują prace spawaczy.
Można również zlecić potwierdzenie kwalifikacji do jednostki egzaminującej, jednak to rozwiązanie ze względu na koszty i konieczność udowodnienia tej ciągłości jest rzadziej stosowane. Inaczej mówiąc za dużo z tym zachodu, skoro może to podpisać osoba z firmy.
EN ISO 9606-1 p. 9.2
“Kwalifikacje spawacza dla danego procesu spawania powinny być co 6 miesięcy potwierdzane przez personel nadzoru spawalniczego lub przez egzaminatora/jednostkę egzaminującą.”
eng. “The qualifications of a welder for a process shall be confirmed every 6 months by the person responsible for welding activities or egzaminer/examining body”
Czy do prolongaty trzeba spawać identyczne złącze jak egzaminacyjne?
Nie!
Wystarczy, że spawacz w ciągu pół roku spawa w zakresie kwalifikacji.
EN ISO 9606-1 p. 9.2
“Należy potwierdzić, że spawacz spawał w zakresie swoich kwalifikacji i przez to kwalifikacja zostaje przedłużona na dalszy okres 6 miesięcy .”
Czyli jeśli spawacz spawał:
- metodą 135 – ma zakres na 135, 138,
- spoiwem z grupy FM3 – ma zakres FM1, FM2, FM3
- rurę o średnicy D 48,3 – ma zakres D>= 25mm
- grubość stopiwa (BW) – S; 3 – 14 [mm]
W takim przypadku wystarczy, że spawacz będzie spawał metodą 135, w grupie FM1, rury lub blachy dowolnej średnicy, większej niż 25 mm i grubości materiału np 12 mm. Oczywiście z uwzględnieniem pozostałych zmiennych zasadniczych.
Dowiedz się więcej
Jeśli chcesz poznać więcej cennych informacji dotyczących certyfikacji spawaczy lub sam/sama chcesz takie egzaminy przeprowadzać koniecznie skorzystaj z mojego szkolenia online. Materiały są dostępne na platformie szkoleniowej od razu po zakupie, możesz do nich wracać w dowolnym momencie.
szkolenie: CERTYFIKACJA SPAWACZY
Poprzednia najniższa cena: 738,00 zł.
Szkolenie z certyfikacji spawaczy jest to kompleksowy produkt, w którym uczę Cię jak przeprowadzić egzamin spawacza i prowadzę Cię krok po kroku po normie EN ISO 9606-1.Wejdź na stronę i poznaj szczegółyhttps://paulinagrabowska.pl/spawacze/