Przejdź do treści

#66 Czy spawalnik dobrze zarabia?

Każdego miesiąca dostaję pytania od studentów dotyczące egzaminów IWE, tego czy warto w ogóle zostać IWE lub czy to się opłaca.

No i właśnie, dzisiaj dostałam wiadomość od czytelnika, który nie wie, czy jest sens studiowania spawalnictwa (IWE), bo w jego rejonie nie ma ogłoszeń o pracę i raczej mało firm szuka takiego pracownika, dodatkowo z tego co się orientował, to wcale dużo się nie zarabia.

❓Czy tak jest?

Ile zarabiają w Polsce spawalnicy

👉 Na naszym polskim rynku większość spawalników na umowę o pracę zarabia poniżej 10 000 zł netto (na rękę). W mojej opinii mało kto dobija tego poziomu bez dodatkowej pracy, nadgodzin, bez własnej działalności, wyjazdów na kontrakt. To czy jest to dużo, czy mało zależy od naszych potrzeb i regionu, w którym mieszkamy (dla porównania w Gdańsku ładne domy kosztują powyżej 2 mln zł). 

👉 Początkujące osoby zwykle zarabiają połowę mniej, albo jeszcze mniej – chyba że są studentami i są zwolnione z podatku.

Także, jeśli ktoś przekroczy tę magiczną kwotę 10 000 zł, to uważa się, że jego zarobki są dobre w naszej branży i raczej powinien być z siebie zadowolony, bo większość ma gorzej. Trzeba pamiętać, że osoby dobrze zarabiające są to zwykle osoby bardzo doświadczone, które również biorą na siebie dużą odpowiedzialność, a przede wszystkim po ich odejściu, firma by odczuła dużą stratę. 

To jak? Czy to dużo, czy mało? Czy warto się tyle uczyć, zdawać egzaminy itp.?

Nie wiem, to zależy 😉 

Zweryfikuj, czy warto

Przede wszystkim nie każdy musi mieć skończone IWE w branży spawalniczej! Więcej na ten temat przeczytaj tu.

Obecnie (maj 2024) IWE jest drogie i kosztuje ok 17 000 (studia podyplomowe i egzamin), także taki koszt to duża inwestycja z własnej kieszeni. Jednak są to (póki co) uprawnienia wydawane bezterminowo, co jest ogromnym plusem.

Warto skończyć studia IWE, jeśli:

  • Twój pracodawca partycypuje w kosztach,
  • Pasjonuje Cię spawalnictwo i świata poza nim nie widzisz,
  • Masz perspektywę nowej, ciekawej pracy w zawodzie,
  • Konieczne jest do wykonywania Twojej obecnej pracy,
  • Rozumiesz, że już od większości firm w dzisiejszych czasach będzie się wymagało nadzoru spawalniczego i kończą się powoli czasy, gdzie ktoś, coś sobie wyspawał i jakoś to było,
  • Pracodawca pracuje na wymaganiach norm EN 1090, EN ISO 3834, EN 15085,
  • Jesteś jednym „ogarniętym” pracownikiem w firmie, który rozumie spawalnictwo,
  • Prowadzicie rodzinną firmę wytwarzającą elementy spawane,
  • Masz duże doświadczenie w spawalnictwie i chcesz to udokumentować.

W mojej opinii nie warto, jeśli:

  • Nie wiążesz z tą branżą przyszłości – na chwilę to nie ma sensu, szkoda czasu i zachodu,
  • Nie chcesz pełnić roli nadzoru spawalniczego – możesz być handlowcem, programistą, inspektorem (wtedy lepiej IWI) itp
  • Masz duże doświadczenie w spawalnictwie i masz pewność siebie – obronisz się na audycie klienta i jednostki na podstawie zapisów EN ISO 14731
  • Masz pracowników „pod sobą”, którzy mają IWE,
  • Chcesz zbierać certyfikaty tylko do CV – totalnie bez sensu, szkoda czasu na naukę, żeby dobrze zarabiać jako IWE liczy się głównie doświadczenie, biegłość w normach i wdrażaniu procesów spawalniczych i co by tu nie mówić znajomości,
  • Nie masz pomysłu na siebie – nie tędy droga, szkoda Twojego czasu.

Moja perspektywa

👉 Mnie osobiście ciężko udzielać na ten rodzaj pytań rad, chociaż mam sporo przemyśleń 😉 

Ja prowadzę swoją firmę i u mnie to zupełnie inaczej wygląda niż na etacie. Są inne zarobki (przede wszystkim różne – czego większość osób by nie zniosła psychicznie), są koszty jej prowadzenia i konieczność pozyskiwania zleceń oraz sprzedaży produktów. A wiadomo, że w naszym społeczeństwie sprzedawanie kojarzy się źle: ze wciskaniem i naciąganiem – zamiast z dostarczaniem rozwiązań, wartości i ułatwiania ogólnie życia. Dodatkowo mojej drogi nie ułatwia fakt, że… jestem kobietą (no kto by pomyślał 😂). 

Także ja napewno nie polecałabym nikomu zakładanie swojej firmy, jeśli wcześniej się nie pracowało z klientami, a przede wszystkim się ich nie pozyskiwało. Przed założeniem firmy pozyskiwałam i obsługiwałam 6 lat klientów, także wiem, że jest to bardzo trudne. Tym bardziej dla osób introwertycznych. Bo jedno to mieć świetny produkt i usługę, a zupełnie co innego to sprzedać.

Także chyba każdy sam musi sobie obrać swoją drogę, bo jest wiele możliwości i rozwoju.

Na to zwróć uwagę 

👉Nie każda osoba pracująca w spawalnictwie musi posiadać dyplom IWE.

👉 W każdej pracy powinna działać zasada – im więcej nasz pracodawca dzięki nam zarabia, tym my powinniśmy więcej zarabiać.

Czy tak jest? Zostawiam do refleksji 😉

👉 O ile dobrego handlowca łatwo wycenić, o tyle inżyniera spawalnika już trudniej 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *