Przejdź do treści

#56 Identyfikacja i identyfikowalność

W dzisiejszym wpisie, chciałbym poruszyć zagadnienie identyfikacji i identyfikowalności. Czym jest identyfikacja, a czym identyfikowalność, czy są to pojęcia tożsame?

Dzisiejszy wpis możesz przeczytać poniżej lub obejrzeć w ramach filmu, który nagrałam we współpracy z Brechstal.

Identyfikacja

Identyfikacja – jest to możliwość rozpoznania danego elementu. Na przykładzie blach – jest to oznaczenie na blachach, które np. nadaje producent (gatunek, wytop, wymiary itp.). W skrócie jest to cechowanie tego materiału. Dzięki takiemu oznaczeniu jesteśmy wstanie dojść do świadectwa odbioru lub atestu (jeśli nie wiesz jaka jest różnica miedzy certyfikatem a atestem przeczytaj ten artykuł).

Identyfikowalność

Identyfikowalność (traceability) – jest to zdolność do prześledzenia procesu. Czyli jeśli:
→ mamy materiał, który wchodzi nam na magazyn (ma oznakowanie)
→ następnie jego dane są wprowadzone do systemu,
→ następnie materiał poddaje się procesowi cięcia (wiemy jaki był to proces, kto za niego odpowiadał),
→ spawania (wiemy, kto spawał daną spoinę)
→ i tak kolejne procesy…
→ na koniec mamy sporządzoną dokumentację z tych procesów, to jesteśmy w stanie określić ich przebieg – wtedy mamy do czynienia z identyfikowalnością.

Wymagania EN 1090-2

Norma EN 1090-2 narzuca konieczność stosowania identyfikacji dla klas EXC2, EXC3 i EXC4. W przypadku klasy wykonania EXC2 wymagane jest stosowanie oznakowania (cechowania), natomiast w przypadku wyższych klas EXC3 i EXC4 konieczna jest identyfikowalność od procesu wejścia materiału do przekazania do klienta. Więcej szczegółów dotyczących wymagań EN 1090 i praktycznego jej zastosowania możesz poznać w najnowszym filmie poniżej 👇

Bibliografia

EN 1090-2:2018-09 Wykonanie konstrukcji stalowych i aluminiowych — Część 2: Wymagania techniczne dotyczące konstrukcji stalowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *