Przejdź do treści

#64 Do spawania laserowego potrzebne są uprawnienia

W internecie (szczególnie na YouTube), ale też wsród handlowców, a nawet na konferencjach spawalniczych spotykam się ze stwierdzeniem, że SPAWACZE LASEROWI nie potrzebują uprawnień. Niekiedy są określani OPERATORAMI.

Swoją drogą nie wiem skąd się wzięło to stwierdzenie, że operatorzy nie potrzebują uprawnień (czy inaczej zaświadczeń). Przecież nawet jak mamy spawanie zautomatyzowane, to robot, który „sam spawa” potrzebuje osoby, która to programuje, nadzoruje i w bardzo dużym uproszczeniu „wciska guzik”.

Tu chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo ludzi: operatora, spawanego elementu, czyli w konsekwencji użytkowników. Czemu tak często o tym zapominamy.

Odniesienie do przepisów

Spawacz

Definicja z normy PN-EN ISO 9606-1 3.1: Spawacz – osoba, która trzyma i prowadzi ręcznie uchwyt elektrodowy, pistolet spawalniczy lub palnik spawalniczy.

Czyli spawanie laserowe ręczne = spawacz.

Operator spawalniczy

Norma EN ISO 14732 określa nam wymagania dotyczące uprawnień operatora. Dotyczy to spawania zautomatyzowanego albo zmechanizowanego.

PN-EN ISO 14732 p. 3.1 spawanie zautomatyzowane:
spawanie, w którym wszystkie operacje wykonywane są bez ingerencji operatora spawalniczego w trakcie procesu

PN-EN ISO 14732 p. 3.2 spawanie zmechanizowane:
spawanie, w przypadku którego wymagane warunki spawania są utrzymywane za pomocą środków mechanicznych lub elektronicznych, ale mogą być zmieniane ręcznie w trakcie procesu

Co do uprawnień

Już samo Rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie BHP rozdział 4 mówi o tym, że dla każdego pracownika wykonującego prace spawalnicze wymagane jest co najmniej:
– Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia lub
– Świadectwo egzaminu spawacza lub
– Książeczka spawacza
wystawione w trybie określonym w odrębnych przepisach i Polskich Normach.

A osoby wykonujące zmechanizowane i automatyczne prace spawalnicze powinny posiadać co najmniej zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie określonym w odrębnych przepisach i Polskich Normach.

Jest to minumum, które musi być spełnione ze względu na nasze polskie przepisy BHP i nie ma znaczenia, czy firma jest certyfikowana wg EN 1090, EN ISO 3834, EN 15085 itp., czy nie.

Czy samo zaświadczenie wystarczy?

No i ktoś może się odwołać do stwierdzenia, że w rozporządzeniu jest przecież napisane, że wystarczy samo zaświadczenie. Tak, ale zwróć uwagę na:
1️⃣ po pierwsze, zaświadczenie powinno być zgodne z przepisami i Polską Normą – a czy zwykłe zaświadczenie o ukończeniu szkolenia takie jest? Trzeba to udowodnić na podstawie konkretnych przepisów.
2️⃣ po drugie, czy na podstawie zwykłego zaświadczenia o odbyciu szkolenia, mamy informację, że złącze spawane przez personel zostało zweryfikowane (NDT, DT) i wykonane poprawnie? Jaki był zakres i efekt szkolenia? Czy może mamy tylko informację, że SZKOLENIE BYŁO, a reszta, to Twój problem?

Samo rozporządzenie to nie wszystko

Pamiętajmy, że rozporządzenie dotyczy BHP, a to jest początek góry lodowej. Finalnie to przecież producent odpowiada za bezpieczeństwo wyrobów.

Potrzebujesz certyfikacji spawacza lub operatora?

Jeśli potrzebujesz certyfikować spawacza lub operatora spawalniczego możesz skorzystać z moich usług:

  • doradczych – pomogę dobrać Ci optymalne zakresy pod uprawnienia
  • certyfikacji spawaczy i operatorów – prowadzę egzaminy spawaczy i operatorów spawalniczych, współpracuję z jednostkami certyfikującymi, nadzoruję badania do egzaminów
  • szkolenie online – nauczę Cię jak krok po kroku certyfikować spawaczy, dzięki czemu samodzielnie wdrożysz wymagania u Ciebie w firmie

szkolenie: JAK CERTYFIKOWAĆ SPAWACZY

738,00  z VAT (600,00  netto)

Poprzednia najniższa cena: 738,00 .

Szkolenie z certyfikacji spawaczy jest to kompleksowy produkt, w którym prowadzę Cię krok po kroku po formie EN ISO 9606-1. W ramach szkolenia otrzymujesz dostęp do PLATFORMY SPAWALNICZEJ, na której znajduje się szereg materiałów dydaktycznych. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://paulinagrabowska.pl/spawacze/

Dowiedz się więcej

Category:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *