Przejdź do treści

#55 Kolory stali pod wpływem obróbki cieplnej

Od dłuższego czasu obserwuję bardzo ciekawy profil na Instagramie (jest on również dostępny na LinkedIn) – Metallurgical Engineering – jest na nim masa ciekawych postów dotyczących zagadnień związanych z inżynierią, głównie z metaloznawstwem, wytwarzaniem i przetwarzaniem stali.

Temperatura odpuszczania a barwa stali

Jednym z ciekawszych wpisów była grafika, która ilustruje wpływ temperatury obróbki cieplnej – odpuszczenia*, na barwę stali. Jest ona wynikiem oddziaływania tlenków żelaza w określonych temperaturach. Co nam to mówi? Po barwach nalotowych jesteśmy w stanie określić (mniej więcej), w jakich temperaturach było przeprowadzone odpuszczanie.

Barwy nalotowe dotyczą oczywiście stali węglowych – stali niestopowych.

Kolory stali pod wpływem temperatury
Kolory stali pod wpływem temperatury – źródło [1], [2]

Aby prawidłowo określić barwy, powinniśmy je obserwować w świetle dziennym (dlatego jest barwa a nie kolor, bo w przypadku pojęcia barwy na nasze odczucia wizualne ma wpływ mi. natężenie światła).

Dodatkowo aby barwy nalotowe ładnie nam się uwidoczniły materiał powinien być przed obróbką cieplną oczyszczony – oszlifowany.

Własności wyżej opisane zwykle wykorzystują kowale.

Ot, taka ciekawostka na dziś!

*Słownik:

Odpuszczanie stali [3] – proces obróbki cieplnej, który prowadzimy po hartowaniu, żeby zmniejszyć naprężenia hartownicze, w wyniku czego zmieniają się własności stali: ↓spada twardość, ↑ rośnie udarność. Rozróżniamy odpuszczanie niskie, średnie i wysokie.

  • odpuszczanie niskie (150–250 °C) – główny cel to usunięcie naprężeń hartowniczych (stale narzędziowe)
  • odpuszczanie średnie (250–500 °C) – celem jest uzyskanie wysokiej wytrzymałości i sprężystości, niestety obniża się twardość (sprężyny, maszynówka, elementy motoryzacyjne, elementy narażone na uderzenia)  
  • odprężanie wysokie (> 500 °C) – wysoka wytrzymałość, niska twardość (stal wykorzystywana do obróbki skrawaniem)

Ulepszanie cieplne stali [4] – hartowanie + wysokie odpuszczanie = ↑ wyższe własności wytrzymałościowe, ↑ plastyczne, ↑wzrost odporności na pękanie, ale ↓ spadek twardości.

Źródła:

[1] https://instagram.com/metallurgical_engineering

[2] https://en.wikipedia.org/wiki/Tempering_%28metallurgy%29

[3] https://pl.wikipedia.org/wiki/Ulepszanie_cieplne

[4] https://pl.wikipedia.org/wiki/Odpuszczanie

5 komentarzy do “#55 Kolory stali pod wpływem obróbki cieplnej”

  1. Kowale nie patrzą na barwy nalotowe, ale na kolor podgrzewanej stali.

    Cały czas byłem przekonany, że pokazywane kolory stali z podanymi poniżej temperaturami, to kolor podgrzanej (gorącej) stali i jej temperatura.
    Jakoś umknęło mi, że to są barwy nalotowe pozostałe po podgrzaniu stali.

  2. Próbowałem opublikować komentarz, że Kowale patrzą na gorącą stal a nie kolor zimnej stali, otrzymałem powiadomienie, że to duplikat i już ktoś o tym wspominał.
    Niestety nie widzę żadnych komentarzy.

  3. Barwy nalotowe w przypadku stali węglowych nie bolą nas tak mocno jak w przypadku stali nierdzewnej, gdzie dochodzi do zniszczenia warstwy tlenków na powierzchni materiału i nagle materiał zaczyn zwyczajnie korodować.
    Myślę że warto również taki wpis umieścić na blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *