Jak przygotować raport z badań wizualnych VT?
Przejdź do treści

#50 Jak przygotować raport z badań wizualnych VT?

Cześć, witam Cię po dłuższej przerwie.

Od kiedy opublikowałam w moim sklepie internetowym formularz do raportowania badań wizualnych VT (link do sklepu), otrzymuję sporo zapytań, właśnie do tego tematu. I mimo, że stworzyłam już go pewien czas temu i osobiście miałam wrażenie, że już wszystko o nim powiedziałam, a Ty już wszystko wiesz i generalnie czułam, że Cię nim zamęczyłam, to… o dziwo nadal dostaję zapytania. I co mnie bardzo cieszy nadal się on sprzedaje mimo, że już go aktywnie dawno nie promuję.

Czyli, że był potrzebny 😉

Także! Moi drodzy zespawani.

Normy

Aby prawidłowo, przygotować protokół z badań VT (badań wizualnych), należy najpierw zajrzeć do normy EN ISO 17637. Najlepiej, kiedy to będzie najnowsza edycja, czyli ta z roku 2017. Oczywiście jest ona w języku angielskim, dzięki czemu możecie szlifować swoje umiejętności językowe, nie chodząc na lekcje angielskiego 😉

Ha Ha Ha!

Jakie informacje powinny być w raporcie VT?

Jak już jesteśmy przy normach, to aby prawidłowo uzupełnić raport – skorzystaj z punktu 5 normy EN ISO 17637, gdzie po kolei są wypunktowane wszystkie informacje, które powinieneś (czyli musisz) w takim protokole zawrzeć. Są to między innymi:

  • nazwa producenta,
  • nazwa organu badającego, jeśli jest inna,
  • identyfikacja badanego elementu,
  • aktualne i odpowiednie dla danego projektu kryteria akceptacji,
  • i wiele innych.

Celowo nie wypiszę tu wszystkich punktów, ponieważ są one wyjaśnione w krótkim szkoleniu, które jest dołączone do mojego formularza VT (możesz je znaleźć w sklepie, o tu).

Natomiast, jeśli jeszcze tego nie robiłeś, obejrzyj bezpłatne szkolenie, dostępne na moim kanale YouTube

W jakim programie przygotować protokół VT? Word czy Excel?

Ja osobiście preferuję Excela, ponieważ. raz wpisane dane, same na siebie pracują – czyli jest to inwestycja 😉 Można wiele formuł zoptymalizować, można zintegrować raport VT ze swoją dokumentacją spawalniczą, dzięki czemu kilkoma kliknięciami i dobrymi formułami program tworzy dokumenty za Ciebie.

Natomiast, są obu co lubią Worda.

Ja co prawda do nich nie należę, natomiast dopasuj do swoich potrzeb.

OMG… pamiętam, jak musiałam uzupełniać dokumenty audytowe i za każdym razem wypełniać stos dokumentów w Wordzie, przepisywać do kilku plików w kółko te same dane. BEZ SENSU!

Gotowy formularz

Jeśli nie chcesz samemu przygotowywać takiego wzoru formularza lub jeśli masz jakiś formularz zagrzebany ze szkolenia z badań wizualnych, który szczerze mówiąc w przemyśle na niewiele się przyda, to skorzystaj z mojego gotowca. I tyle.

Czy muszę tworzyć raport na każdą spoinę?

To jest przekleństwo i błędne przekonanie ze szkolenia z badań wizualnych. I oczywiście nie narzekam na to szkolenie, bo generalnie VT jest jedno z lepszych szkoleń spawalniczych i naprawdę warto je odbyć.

Natomiast ze względów dydaktycznych… na samym szkoleniu w raporcie uczysz się rysować każdą spoinę, każdą niezgodność, na każdą spoinę osobno tworzyć raport.

No i jakby tak wyglądała rzeczywistość w przemyśle, to mielibyśmy wielu artystów-kreślarzy spoin, a ich prace byłyby wyceniane w tysiącach za zaledwie kilka spoin.

Tymczasem tak nie jest i możesz w spokoju pracować. NIE, nie trzeba wystawiać raportu dla każdej spoiny z osobna. Robi się to zbiorczo. Ale spoiny muszą być możliwe do zidentyfikowania.

Podwykonawcy – kto wystawia raport VT?

Kto powinien wystawić protokół z badań wizualnych, kiedy zlecasz wykonanie połączeń spawanych do innej firmy?

Pisałam wcześniej, że do formularza załączam również szkolenie z normy EN ISO 17637 – i to właśnie w nim odnoszę się do tego problemu, czyli współpracy z podwykonawcami.

Rozumienie pojęcia podwykonawców – inna firma produkcyjna. Nie spawacz, który świadczy usługi spawalnicze w Twojej firmie na własnej działalności gospodarcej. Taka osoba w rozumieniu jest po prostu samozatrudniona, a nie jest producentem.

Co znajdziesz w produkcie formularz VT:

Ale wracając do formularza, co w nim znajdziesz?

  1. Przede wszystkim formularz do raportowania badań wizualnych (wiadomo 😉)
  2. Ale również – szczególnie przydatne jeśli egzaminujesz spawaczy – raport z próby łamania
  3. Spis wszystkich wystawionych raport – czyli prowadzenie ewidencji masz z głowy
  4. To wszystko w ramach 1 pliku, który jest zautomatyzowany i zajmuje na dysku mało miejsca
  5. Szkolenie z wymagań normy EN ISO 17637 w kontekście raportowania spoin
  6. Aktualizację norm – obecnie są wpisane aktualne, ale jeśli będą się zmieniać, to również na bieżąco dostaniesz ich aktualizację
  7. Moje wsparcie techniczne
  8. Stronę ze wszystkimi materiałami w 1 miejscu, możesz zawsze do niej wrócić
  9. Dostęp do formularza masz niezwłocznie po zakupie (najszybciej za pośrednictwem Przelewy24 – koszt operacyjny tego systemu biorę na siebie – nic nie dopłacasz).
    Natomiast jeśli korzystasz z przelewu tradycyjnego, to albo czekam na zaksięgowanie przelewu, albo prześlij mi potwierdzenie wykonania przelewu i wyślę Ci wcześniej materiały.

Link do strony sprzedażowej i do sklepu

Raport z badań wizualnych VT

Filmy

Jeśli jeszcze nie oglądałeś, to nagrałam kilka filmów, odnośnie tego formularza i samych badań wizualnych.

Zobacz jak wygląda raport od środka

Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu raportu VT

Badania wizualne i próba łamania do egzaminu spawacza

Formularz, który ma Ci ułatwić pracę

Szkolenie VT

Co sądzisz o spoinie ze zdjęcia?

2 komentarze do “#50 Jak przygotować raport z badań wizualnych VT?”

  1. Dzień dobry,

    Mam takie nietypowe pytanie, ponieważ klient upiera się, że w dzienniku spawania czy raporcie wizualnym w przypadku spoiny pachwinowej musi być wartość projektowa oraz wartość zmierzona, z mojego doświadczenia zawsze zapisywane było iż spoina spełnia wymagania normy 5817 poziom jakości przykładowo C bez wskazywania wartości zmierzonej. Analizując normę 17637 również wydaje mi się, że tak jest patrząc na punkt 5 l “result of testing with reference to acceptance criteria”.
    Co Pani uważa w tym temacie? 🙂

    Pozdrawiam serdecznie

    1. uważam tak samo 😉 jeśli mielibyśmy każdy wymiar spoiny wpisywać to ile czasu by zajęło generowanie raportów 😉
      Natomiast to co należy zrobić to koniecznie musi być odwołanie do np rysunku, gdzie można ten wymiar odczytać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *