Przejdź do treści

#47 Czy spawacz może spawać bez uprawnień?

Nie, spawacz nie może spawać bez uprawnień!*

Nie tylko pod wymagania norm

Niestety zwykło się traktować uprawnienia spawaczy jako “zło konieczne”, kiedy mamy certyfikowane systemy jakości w zakładach lub przy produkcji na zgodność z określonymi normami. Jednak nie tylko wtedy spawacze powinni posiadać aktualne uprawnienia.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych – wymaga się od personelu, który wykonuje takie prace, żeby posiadał co najmniej*:

 • zaświadczenie o ukończeniu szkolenia lub
 • świadectwo egzaminu spawacza lub
 • książeczkę spawacza.

Może posiadać każdy z tych dokumentów, jeśli tylko chce 😉

Generalnie chodzi o to, że jeśli zatrudnia Cię pracodawca, to musisz być osobą przeszkoloną do prowadzenia prac spawalniczych. Koniec, kropka.

Jeśli wcześniej pracownik “zbierał cebulę” (tak, były takie historie) – nie ma problemu, jak najbardziej może się przekwalifikować. Natomiast musi on zostać przeszkolony.

Pozostałe prace spawalnicze

Nie samym spawaniem spawalnictwo żyje i prac spawalniczych jest wiele.

Podobnie sytuacja wygląda przy:

 • cięciu termicznym,
 • zgrzewaniu,
 • lutowaniu,
 • zmechanizowanych, zautomatyzowanych procesach spawalniczych – moi drodzy operatorzy

Przy powyższych pracach personel powinien być conajmniej przeszkolony i posiadać odpowiednie zaświadczenie.

Bibliografia

[1] Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych.

6 komentarzy do “#47 Czy spawacz może spawać bez uprawnień?”

 1. Uprawnienia spawalnika

  Dzień dobry,
  Jestem pod wrażeniem wiedzy i gratuluję bloga. Szukam odpowiedzi na swoje wątpliwosci i mam nadzieję, że mi Pani pomoże. Chodzi o uprawnienia spawalnika. Czy spawalnik może wystawiać certyfikaty spawalnicze osobom, które nie mają uprawnień wynikających z przepisów? Czy może po swoim szkoleniu dopuszczać takie osoby do spawania? Czy osoby, które tylko “sczepiają ” muszą również posiadać uprawnienia, bo tutaj również spotkałam się z certyfikatem wystawionym przez spawalnika na sczepianie?
  Pozdrawiam

  1. Dziękuję 😉

   1. Tak, spawalnik może wystawiać uprawnienia, poza dyrektywą ciśnieniową – tylko wtedy należy uważać, żeby wystawić je prawidłowo, firma powinna taką osobę mianować lub wpisać w zakres obowiązków, że jest egzaminatorem i ująć to w procedurach, archiwizować dokumentację, no i nie wszyscy klienci to mogą akceptować

   I uwaga nie zalecam wystawiać samodzielnie uprawnień w firmach, w których nie ma odpowiedniego personelu do przeprowadzania takich egzaminów, ponieważ błędy mogą mimo wszystko kosztować więcej (reklamacje) niż same uprawnienia (które dla firm nie są aż tak wysokim kosztem). Generalnie w naszym kraju firmy dobrze postrzegają uprawnienia z jednostek. Natomiast w Niemczech jest to normalne, że spawalnik wystawia uprawnienia (poza ciśnieniówką).

   2. Może po szkoleniu spawalnika dopuścić do spawania – tylko trzeba wystawić zaświadczenie.
   Ale…
   Jeśli firma produkuje zgodnie z normami lub ma wdrożone systemy, to spawacz MUSI MIEĆ UPRAWNIENIA wg ISO 9606, ISO 14732 (lub innym standardem), bo taki jest wymóg norm np. EN 1090, PED, ISO 3834 itp.
   Natomiast jeśli spawacz spawa “płoty” to i tak musi posiadać przeszkolenie i zaświadczenie chociażby od pracodawcy. Bo rozporządzenie wymaga, żeby osoba była świadoma tego co robi i przede wszystkim jest to zabezpieczenie dla pracodawcy 😉

   3. EN 1090 mówi, że jeśli spoina sczepna jest częścią spoiny (jest przetapiana), to osoba sczepiająca powinna mieć uprawnienia (często wystawia się na podstawie spoiny pachwinowej), natomiast jeśli spoina jest wycinana, to nie ma takiej konieczności.
   Mimo wszystko personel do wykonywania prac spawalniczych powinien być przeszkolony przez pracodawcę lub zewnętrzną organizację.

 2. Rozumiem że nie można spawać bez licencji w celach zarobkowych, ale czy w celach prywatnych niezarobkowych np.: remontu domu albo naprawy auta jest dalej wymagane posiadanie licencji spawalniczej ??

  1. Do celów prywatnych np naprawa elementów przydomowych – brama itp, nie oszukujmy się nikt nie będzie tego weryfikował. Natomiast już spawanie elementów konstrukcyjnych nawet naszego domu albo hali produkcyjnej należy zlecić osobom uprawnionym – również dla własnego bezpieczeństwa 😉

   Natomiast kiedy zatrudnia się pracownika, to prawo wymaga, żeby do każdych prac spawalniczych powinien był przeszkolony i posiadał powyższe dokumenty z wpisu – tu chodzi o bezpieczeństwo pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *