Przejdź do treści

#47 Czy spawacz może spawać bez uprawnień?

Nie, spawacz nie może spawać bez uprawnień!*

Nie tylko pod wymagania norm

Niestety zwykło się traktować uprawnienia spawaczy jako „zło konieczne”, kiedy mamy certyfikowane systemy jakości w zakładach lub przy produkcji na zgodność z określonymi normami. Jednak nie tylko wtedy spawacze powinni posiadać aktualne uprawnienia.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych – wymaga się od personelu, który wykonuje takie prace, żeby posiadał co najmniej*:

  • zaświadczenie o ukończeniu szkolenia lub
  • świadectwo egzaminu spawacza lub
  • książeczkę spawacza.

Może posiadać każdy z tych dokumentów, jeśli tylko chce 😉

Generalnie chodzi o to, że jeśli zatrudnia Cię pracodawca, to musisz być osobą przeszkoloną do prowadzenia prac spawalniczych. Koniec, kropka.

Jeśli wcześniej pracownik „zbierał cebulę” (tak, były takie historie) – nie ma problemu, jak najbardziej może się przekwalifikować. Natomiast musi on zostać przeszkolony.

Pozostałe prace spawalnicze

Nie samym spawaniem spawalnictwo żyje i prac spawalniczych jest wiele.

Podobnie sytuacja wygląda przy:

  • cięciu termicznym,
  • zgrzewaniu,
  • lutowaniu,
  • zmechanizowanych, zautomatyzowanych procesach spawalniczych – moi drodzy operatorzy

Przy powyższych pracach personel powinien być conajmniej przeszkolony i posiadać odpowiednie zaświadczenie.

Szkolenie z certyfikacji spawaczy

A jeśli chcesz poznać szczegóły dotyczące certyfikacji spawaczy skorzystaj z mojego szkolenia.

Przeprowadzę Cię w nim krok po kroku po procesie certyfikacji, znajdziesz w nim dokładne omówienie punktów z normy na dziesiątkach przykładów, razem z gotowymi przykładami wniosków do certyfikacji z omówieniem najlepszych zakresów. Przy zakupie szkolenia otrzymujesz dostęp do PLATFORMY SPAWALNICZEJ jest dostępne od razu po zakupie. Szkolenie jest w formie online.

Bibliografia

[1] Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych.

18 komentarzy do “#47 Czy spawacz może spawać bez uprawnień?”

  1. Uprawnienia spawalnika

    Dzień dobry,
    Jestem pod wrażeniem wiedzy i gratuluję bloga. Szukam odpowiedzi na swoje wątpliwosci i mam nadzieję, że mi Pani pomoże. Chodzi o uprawnienia spawalnika. Czy spawalnik może wystawiać certyfikaty spawalnicze osobom, które nie mają uprawnień wynikających z przepisów? Czy może po swoim szkoleniu dopuszczać takie osoby do spawania? Czy osoby, które tylko „sczepiają ” muszą również posiadać uprawnienia, bo tutaj również spotkałam się z certyfikatem wystawionym przez spawalnika na sczepianie?
    Pozdrawiam

    1. Dziękuję 😉

      1. Tak, spawalnik może wystawiać uprawnienia, poza dyrektywą ciśnieniową – tylko wtedy należy uważać, żeby wystawić je prawidłowo, firma powinna taką osobę mianować lub wpisać w zakres obowiązków, że jest egzaminatorem i ująć to w procedurach, archiwizować dokumentację, no i nie wszyscy klienci to mogą akceptować

      I uwaga nie zalecam wystawiać samodzielnie uprawnień w firmach, w których nie ma odpowiedniego personelu do przeprowadzania takich egzaminów, ponieważ błędy mogą mimo wszystko kosztować więcej (reklamacje) niż same uprawnienia (które dla firm nie są aż tak wysokim kosztem). Generalnie w naszym kraju firmy dobrze postrzegają uprawnienia z jednostek. Natomiast w Niemczech jest to normalne, że spawalnik wystawia uprawnienia (poza ciśnieniówką).

      2. Może po szkoleniu spawalnika dopuścić do spawania – tylko trzeba wystawić zaświadczenie.
      Ale…
      Jeśli firma produkuje zgodnie z normami lub ma wdrożone systemy, to spawacz MUSI MIEĆ UPRAWNIENIA wg ISO 9606, ISO 14732 (lub innym standardem), bo taki jest wymóg norm np. EN 1090, PED, ISO 3834 itp.
      Natomiast jeśli spawacz spawa „płoty” to i tak musi posiadać przeszkolenie i zaświadczenie chociażby od pracodawcy. Bo rozporządzenie wymaga, żeby osoba była świadoma tego co robi i przede wszystkim jest to zabezpieczenie dla pracodawcy 😉

      3. EN 1090 mówi, że jeśli spoina sczepna jest częścią spoiny (jest przetapiana), to osoba sczepiająca powinna mieć uprawnienia (często wystawia się na podstawie spoiny pachwinowej), natomiast jeśli spoina jest wycinana, to nie ma takiej konieczności.
      Mimo wszystko personel do wykonywania prac spawalniczych powinien być przeszkolony przez pracodawcę lub zewnętrzną organizację.

      1. Dzień dobry,

        Nawiązując do 3 punktu czy mogę wiedzieć, w którym punkcie normy 1090 jest informacja iż jeżeli spoina sczepna będzie wycinana to nie potrzebne są do tego uprawnienia? 🙂

        Pozdrawiam

        1. EN 1090-2 7.5.7 – jeśli spoina sczepna jest częścią spoiny wtedy powinna być wykonywana przez kwalifikowany personel. Jeśli nie jest – jest wycinana nie dotyczy ich to wymaganie 😉 Niemniej osoby, które wykonują prace spawalnicze, nawet samo sczepianie, powinny zostać co najmniej przeszkolone.

  2. Rozumiem że nie można spawać bez licencji w celach zarobkowych, ale czy w celach prywatnych niezarobkowych np.: remontu domu albo naprawy auta jest dalej wymagane posiadanie licencji spawalniczej ??

    1. Do celów prywatnych np naprawa elementów przydomowych – brama itp, nie oszukujmy się nikt nie będzie tego weryfikował. Natomiast już spawanie elementów konstrukcyjnych nawet naszego domu albo hali produkcyjnej należy zlecić osobom uprawnionym – również dla własnego bezpieczeństwa 😉

      Natomiast kiedy zatrudnia się pracownika, to prawo wymaga, żeby do każdych prac spawalniczych powinien był przeszkolony i posiadał powyższe dokumenty z wpisu – tu chodzi o bezpieczeństwo pracowników.

  3. Witam, spotkałem się ze sprzecznymi informacjami odnośnie egzaminowania operatorów według ISO 14732, czy taki egzamin można przeprowadzić wewnętrznie czy potrzebna jest jednostka certyfikująca (a może notyfikowana) Uprawnienia potrzebne do ciśnieniówki ale w kategoria I moduł A

  4. Pani Paulino,

    Jesteśmy na etapie rozpoczynania działalności, gdzie spawamy aluminium. Zatrudniamy 6 spawaczy, każdy z nich ma uprawnienia na spawanie stali (książkę spawacza).
    Zgodnie z tym co pani pisze wystarczy teraz przeszkolić 1 pracownika na uprawnienia aluminium i wtedy ten pracownik będzie mógł wystawić uprawnienia na aluminium pozostałym 5 pracownikom. Proszę o potwierdzenie.
    Dziękuje.

    1. Niezupełnie 😉
      to wszystko zależy od tego, co będziecie produkować

      Rozporządzenie ministra to jest minimum – czyli każdy spawacz względem naszego polskiego prawa musi mieć tak jak Pan pisze co najmniej książeczkę, uprawnienia lub zaświadczenie

      Natomiast dochodzą inne regulacje prawne, które są uzależnione od produkowanych wyrobów

  5. Pani Paulino,

    Proszę o podpowiedź. Z jakiego aktu prawnego wynika, że inżynier spawalnik może wystawić wewnętrzne uprawnienia spawalnicze.

  6. Dzień dobry.
    Bardzo dobry artykuł za który dziękuję.
    Jednak zabrakło mi informacji, której poszukuję a mianowicie: czy spawacz powinien mieć inne niż dla blach uprawnienia do spawania profili zamkniętych (rur kwadratowych / prostokątnych)? Czy Norma EN ISO 9606-1 mówi o tym?

    1. Wymiar profilu kwadratowego = średnica rury. Jeśli profil byłby o przekroju prostokątnym, owalnym, wtedy średnica rury = mniejsza wartość profila.
      To czy blacha będzie kwalifikować – to zależy niestety.
      Blacha kwalifikuje rury o D>75mm, natomiast nie kwalifikuje odgałęzień.

  7. Pani Paulino,

    Zamierzam zacząć świadczyć drobne usługi spawalnicze w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej – mowa tutaj o elementach ozdobnych, dekoracyjnych ogrodzeń balustrad czy ogrodowych.

    Czy jako szef sam dla siebie potrzebuję uprawnienia spawacza czy nie?

    1. Dla prostych prac spawalniczych np. meblarskich nie ma potrzeby. Proszę tylko pamiętać, że jeśli będzie już jakaś konstrukcja (balustrady) szła pod przemysł albo budowlankę (jeśli będzie wpływało na bezpieczeństwo innych), żeby wtedy się certyfikować, bo to też dla Pana zabezpieczenie. Wbrew pozorom uprawnienia nie są drogie, a póżniej unikniemy problemów.
      Jeśli będzie Pan zatrudniał pracownika, wtedy ze względów BHP trzeba go albo certyfikować albo chociaż przeszkolić i żeby ze szkolenia miał zaświadczenie – jednak najlepiej żeby miał uprawnienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *