Przejdź do treści

#35 O tym pamiętaj przy kwalifikacji WPQR!

WPQR jest to protokół z kwalifikacji technologii spawania. Czym jest kwalifikacja technologii spawania? Jest to udokumentowane i przebadane potwierdzenie, że nasza firma wykonuje złącze spawane poprawnie – spełniając wymagania normy PN-EN ISO 15614-1 (w przypadku spawania stali). WPQR jest zatem naszym firmowym uprawnieniem do wykonywania złączy w określonym zakresie. Na jego podstawie powstaje WPS, czyli instrukcja technologiczna spawania. Taki WPS powinien trafić na produkcję oraz do dokumentacji projektowej i firmowego archiwum.

Na co zwrócić uwagę przy kwalifikacji WPQR

W najnowszym filmie opowiem o kilku ważnych aspektach, na jakie powinieneś zwrócić uwagę przy kwalifikacji technologii spawania.

Dlatego, żeby ułatwić Ci oglądanie załączam film poniżej👇, jak i również możesz go obejrzeć w standardowej formie na moim kanale YouTube 👉 Przepisy Spawalnicze. https://youtu.be/oGxSYDNKvl4

W filmie omawiam zagadnienia

Pod filmem znajduje się również krótkie podsumowanie w punktach

WPQR – na co zwrócić uwagę przy kwalifikacji technologii spawania
 1. pWPS – wstępna Instrukcja Technologiczna Spawania – jest to instrukcja dla spawacza, w jaki sposób złącze próbne powinien spawać.
  Zwróć uwagę na błędy w WPS.
  Wykorzystuj rejestr parametrów spawania – zapisujemy konkretne wartości z próby spawalniczej. Nie jest wymagany przez normy, ale warto go stosować.
 2. Kwalifikacja technologii spawania WPQR powinien odbywać się przed rozpoczęciem produkcji.
  Ile trwa proces kwalifikacji technologii spawania? Najlepiej przyjąć ok. 1 miesiąc – niekiedy da się szybciej, natomiast mogą być konieczne poprawki, może być duże obłożenie laboratorium i zwyczajnie się nie da szybciej.
 3. Nie zlecaj badań na pamięć – sprawdź w normie.
 4. Kwalifikacja na spoinie czołowej BW kwalifikuje spoiny pachwinowe FW, natomiast jeśli dominują spoiny FW należy zakwalifikować nową technologię.
 5. Długość złącza powinna być wystarczająca, żeby wykonać wszystkie wymagane badania.
 6. Wybieraj materiały o wyższej wytrzymałości – wybierz S355J2+N zamiast S235JR
 7. Nie można dodawać obróbki cieplnej po spawaniu PWHT bez nowej kwalifikacji WQPR
 8. Osobna kwalifikacja na spoiny jednościegowe sl i wielościegowe ml, chyba że nie było wykonywane ani badanie twardości, ani badanie udarności
 9. Dobór temperatury do próby udarności dobieramy na podstawie normy materiałowej
 10. Wartość wytrzymałości na rozciąganie dobieramy na podstawie normy materiałowej

Szkolenia i kursy WPS i WPQR

W ramach mojej działalności internetowej stworzyłam kilka produktów, które ułatwią Ci zrozumienie wydań norm spawalniczych. Dostęp możesz do nich wykupić w moim sklepie internetowym.

Formularz WPS
Formularz WPS zintegrowany z pWPS, rejestrem parametrów, listą WPS i listą WPQR
Szkolenie i Warsztaty WPS z formularzem WPS
Kompleksowy kurs o kwalifikacji WPQR

Jak przygotować pWPS

A jeśli jeszcze nie oglądałaś/-eś mojego tutorialu o pWPS, to zapraszam – film poniżej 👇

4 komentarze do “#35 O tym pamiętaj przy kwalifikacji WPQR!”

 1. Bartłomiej Kawalec

  Dzień dobry
  Pani Paulino czy WPS musi być potwierdzony (pieczątka, podpis) przez towarzystwo kwalifikacyjne, pod którego nadzorem została wykonana kwalifikacja technologii? Nie mogę znaleźć takiego wymogu w EN ISO 15609-1 zastanawiam się więc czy jest to konieczne. Wszystkie poprzednie WPS w firmie są zatwierdzone przez DNV.

  pozdrawiam
  Bartłomiej

 2. Ostatnio oprócz standardowych „papierków” (pWPS, atesty mat. podstawowych i dodatkowych) zostałem poproszony o „protokół wykonania złącza próbnego”. Czy jest jakaś norma, która mówi, że jest on wymagany do kwalifikowania technologii?

  1. Nie jest wymagane i nie ma takiej informacji, ale jest to w dobrej praktyce, żeby wykonywać, ponieważ tam wpisujemy rzeczywiste parametry spawania, a w pWPS planowane i to wg rejestru jednostka powinna dawać zakres mi. na ilość wprowadzonego ciepła
   Ja w moim formularzu, ktory jest dostępny na stronie mam przygotowany pWPS, rejestr parametrów, WPS oraz listy WPS i WPQR także można z niego skorzystać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *