WPQR jest to protokół z kwalifikacji technologii spawania. Czym jest kwalifikacja technologii spawania? Jest to udokumentowane i przebadane potwierdzenie, że nasza firma wykonuje złącze spawane poprawnie – spełniając wymagania normy PN-EN ISO 15614-1 (w przypadku spawania stali). WPQR jest zatem naszym firmowym uprawnieniem do wykonywania złączy w określonym zakresie. Na jego podstawie powstaje WPS, czyli instrukcja technologiczna spawania. Taki WPS powinien trafić na produkcję oraz do dokumentacji projektowej i firmowego archiwum.
Na co zwrócić uwagę przy kwalifikacji WPQR
W najnowszym filmie opowiem o kilku ważnych aspektach, na jakie powinieneś zwrócić uwagę przy kwalifikacji technologii spawania.
Dlatego, żeby ułatwić Ci oglądanie załączam film poniżej👇, jak i również możesz go obejrzeć w standardowej formie na moim kanale YouTube 👉 Przepisy Spawalnicze. https://youtu.be/oGxSYDNKvl4
W filmie omawiam zagadnienia
Pod filmem znajduje się również krótkie podsumowanie w punktach
- pWPS – wstępna Instrukcja Technologiczna Spawania – jest to instrukcja dla spawacza, w jaki sposób złącze próbne powinien spawać.
Zwróć uwagę na błędy w WPS.
Wykorzystuj rejestr parametrów spawania – zapisujemy konkretne wartości z próby spawalniczej. Nie jest wymagany przez normy, ale warto go stosować. - Kwalifikacja technologii spawania WPQR powinien odbywać się przed rozpoczęciem produkcji.
Ile trwa proces kwalifikacji technologii spawania? Najlepiej przyjąć ok. 1 miesiąc – niekiedy da się szybciej, natomiast mogą być konieczne poprawki, może być duże obłożenie laboratorium i zwyczajnie się nie da szybciej. - Nie zlecaj badań na pamięć – sprawdź w normie.
- Kwalifikacja na spoinie czołowej BW kwalifikuje spoiny pachwinowe FW, natomiast jeśli dominują spoiny FW należy zakwalifikować nową technologię.
- Długość złącza powinna być wystarczająca, żeby wykonać wszystkie wymagane badania.
- Wybieraj materiały o wyższej wytrzymałości – wybierz S355J2+N zamiast S235JR
- Nie można dodawać obróbki cieplnej po spawaniu PWHT bez nowej kwalifikacji WQPR
- Osobna kwalifikacja na spoiny jednościegowe sl i wielościegowe ml, chyba że nie było wykonywane ani badanie twardości, ani badanie udarności
- Dobór temperatury do próby udarności dobieramy na podstawie normy materiałowej
- Wartość wytrzymałości na rozciąganie dobieramy na podstawie normy materiałowej
Szkolenia i kursy WPS i WPQR
W ramach mojej działalności internetowej stworzyłam kilka produktów, które ułatwią Ci zrozumienie wydań norm spawalniczych. Dostęp możesz do nich wykupić w moim sklepie internetowym.
Jak przygotować pWPS
A jeśli jeszcze nie oglądałaś/-eś mojego tutorialu o pWPS, to zapraszam – film poniżej 👇
Dzień dobry
Pani Paulino czy WPS musi być potwierdzony (pieczątka, podpis) przez towarzystwo kwalifikacyjne, pod którego nadzorem została wykonana kwalifikacja technologii? Nie mogę znaleźć takiego wymogu w EN ISO 15609-1 zastanawiam się więc czy jest to konieczne. Wszystkie poprzednie WPS w firmie są zatwierdzone przez DNV.
pozdrawiam
Bartłomiej
Nie, nie musi 🙂
Chyba, że specyfikacja klienta tego wymaga. Dodatkowo dla urządzeń ciśnieniowych jest niekiedy wymagane dla II, III i IV kategorii.
Ostatnio oprócz standardowych „papierków” (pWPS, atesty mat. podstawowych i dodatkowych) zostałem poproszony o „protokół wykonania złącza próbnego”. Czy jest jakaś norma, która mówi, że jest on wymagany do kwalifikowania technologii?
Nie jest wymagane i nie ma takiej informacji, ale jest to w dobrej praktyce, żeby wykonywać, ponieważ tam wpisujemy rzeczywiste parametry spawania, a w pWPS planowane i to wg rejestru jednostka powinna dawać zakres mi. na ilość wprowadzonego ciepła
Ja w moim formularzu, ktory jest dostępny na stronie mam przygotowany pWPS, rejestr parametrów, WPS oraz listy WPS i WPQR także można z niego skorzystać