Przejdź do treści

#25 Q&A Norma PN-H-83105 – Odlewy – podział i terminologia wad

Na moim Instagramie (@Przepisyspawalnicze) w ramach pytań i odpowiedzi, otrzymałam bardzo ciekawe pytanie:

Czy można stosować normę PN-H-83105, jeśli ma ona status normy wycofanej?

Co do zasady, norm wycofanych nie należy stosować, w dokumentacjach bieżących.

Jednak ich wykorzystanie nie jest zupełnie zakazane 👇

  1. Wyjątek stanowi sytuacja, w której projekt jest kontynuowany wiele lat i aktualność norm może ulec przedawnieniu lub dany projekt wymaga zastosowania nieaktualnej/wycofanej normy. Wtedy zgodnie ze specyfikacją klienta, może być wymóg stosowania konkretnych norm i ich edycji.
  2. Można oczywiście czerpać wiedzę z nieaktualnych/ wycofanych norm (jeśli jest ona bezterminowa), natomiast nie należy samych norm przywoływać (jeśli nie ma wprost takiego wymogu klienta). Nieaktualne lub wycofane, szczególnie polskie normy, mogą być skarbnicą cennej wiedzy.

Edycja normy, a wymagania klienta

Odchodząc bezpośrednio od tematu wyłącznie normy PN-H-83105. Po publikacji artykułu otrzymałam wiadomość, że nie uwzględniłam w artykule informacji odnośnie wymagań klienta, w stosunku do edycji normy. Co prawda nie jest to temat artykułu, jednak rzeczywiście warto o tym wspomnieć.

Jeśli w specyfikacji klienta mamy założoną konkretną normę, z ściśle określoną datą edycji – to właśnie tę normę, z przywołanej edycji należy stosować, np. PN-EN 1370:2001 – stosujemy, edycję normy z 2001 roku.

W przypadku kiedy za numerem normy nie stoi określona data edycji, wtedy należy stosować jej najnowszą wersję, np. PN-EN 1370 – stosujemy edycję normy z roku 2012, ponieważ jest ona najnowsza.

Dlaczego normy są wycofywane lub zastępowane kolejnymi edycjami?

Ponieważ mogą nie mieć już technologicznego zastosowania lub posiadać błędy, które w kolejnych edycjach są korygowane, a konkretne zapisy udoskonalane. Często normy są aktualizowane właśnie ze względu na aktualizację innych norm współzależnych. Ponadto zdarzają się sytuacje, że w polskim tłumaczeniu może wystąpić błąd, dlatego warto weryfikować informacje również w oryginalnych językowo wersjach.

W jaki sposób sprawdza się aktualność norm?

Na stronie PKN.pl wpisujemy interesującą normę, jeśli pod numerem normy nie ma informacji o wycofaniu / kolejnej aktualizacji, wtedy norma jest aktualna.

Normy wycofane

https://sklep.pkn.pl/pn-h-83105-1985p.html

PN-H-83105 wady odlewów (wycofana norma)

Normy aktualne

https://sklep.pkn.pl/pn-en-1370-2012e.html

PN-EN 1370 Odlewnictwo – Badanie chropowatości powierzchni za pomocą wzorców wzrokowo-dotykowych

Badanie wizualne odlewów

A jeśli przy odlewach jesteśmy… Krótko odnośnie przywołanej powyżej normy: PN-EN 1370 – stosujemy ją do badania wizualnego odlewów ( ⚠️ nie należy przywoływać EN ISO 5817, ponieważ dotyczy ona niezgodności połączeń spawanych, a nie powierzchni odlewów❗️). Określono w niej 2 zestawy wzorców:

  • SCRATA
  • BNIF 359

Wzorce SCRATA posiadają 9 kategorii chropowatości powierzchni oraz 5 klas chropowatości. Podczas oceny przyrównuje się powierzchnię odlewu do wzorców – replik i nadaje odpowiednią klasę chropowatości w danej kategorii.

Bibliografia

https://wiedza.pkn.pl/web/wiedza-normalizacyjna/stanowisko-pkn-w-sprawie-stosowania-pn-wycofanych

PN-H-83105:1985 Odlewy — Podział i terminologia wad https://sklep.pkn.pl/pn-h-83105-1985p.html

PN-EN 1370:2012 Odlewnictwo — Badanie chropowatości powierzchni za pomocą wzorców wzrokowo-dotykowych https://sklep.pkn.pl/pn-en-1370-2012e.html

2 komentarze do “#25 Q&A Norma PN-H-83105 – Odlewy – podział i terminologia wad”

  1. Cześć;

    Czy poza mozolnym sprawdzaniem PKNu istnieje inna metoda pozwalająca sprawdzenie jakie aktualne normy EN ISO zastępują wycofane PN? Nauka na podstawie książek odnoszących się do wymarłych norm jest trochę kłopotliwa:)

    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *