Przejdź do treści

#17 Gdybym miała wybrać jedną książkę dotyczącą spawalnictwa, byłaby to…

Od kiedy zaczęłam prowadzić bloga, kilka osób pytało mnie z jakich książek uczyć się do egzaminu IWE, jakie przydadzą się na co dzień w spawalnictwie. I wcale mnie to nie dziwi, bo sama się często nad tym zastanawiam, co warto przeczytać, aby czegoś nowego się dowiedzieć lub poukładać sobie w głowie. Także jak sama uczyłam się do egzaminu IWE wymienialiśmy się ze znajomymi informacjami z czego każde z nas się uczy.

Ale…

Zanim przejdziemy dalej, zaznaczam, ze to nie jest post sponsorowany, a żałuję, bo książka jest genialna! 

Więc jaka? Podaj tytuł!

Wiem, ze są wyznawcy „Poradnika Inżyniera – Spawalnictwo”. Pozdrawiam kolegę Karola, który przeczytał dwa tomy. 🤯 Niestety ja się nie mogę poszczycić takim osiągnięciem, mimo że z niej korzystałam wielokrotnie. 😉

Natomiast ja uważam, ze najlepszą książką dotyczącą spawalnictwa to „Konstrukcje spawane. Połączenia” Kazimierz Ferenc i Jarosław Ferenc.

Okładka książki „Konstrukcje spawane. Połączenia” K. Ferenc, J. Ferenc (zdjęcie pobrane ze strony Empik [2])

Dlaczego akurat ta książka?

Przede wszystkim dlatego, że jest napisana w przystępny sposób, który w łatwo można zrozumieć. Nie jest akademickim (brzydko mówiąc) „bełkotem”, po przeczytaniu którego z powrotem wracamy do początku zdania, bo nie rozumiemy „o co chodzi”. Nic z tych rzeczy! Swoją drogą, czy tylko ja tak mam, że czasami czytam jedno zdanie kilka razy?

Po drugie znajdziesz w niej najważniejsze informacje, które są potrzebne do zdania IWE (tak, kupiłam ja w trakcie nauki). Także śmiało mogę powiedzieć, że jest to inwestycja 😉

Po trzecie nie jest to książka, która będzie leżała na polce i się kurzyła. Będziecie ja wykorzystywać w pracy spawalniczej – chociażby oznaczenia spoin na rysunkach.

Po czwarte będąc na egzaminie IWE w Gliwicach (jeszcze na zajęciach) miałam ja położona na ławce i podszedł do mnie egzaminator i zapytał się, czy to moja książka, odpowiedziałam że tak. „Jeśli pani ja przeczytała do egzaminu, to z pewnością nie będzie problemu ze zdaniem.”

Po piąte jest w bardzo przystępnej cenie (ok 50-60zł). Naprawdę nie rozumiem, dlaczego jest tak tania. W mojej opinii powinna kosztować 150zl. A co lepsze jest obecnie łatwo dostępna, bo można ją kupić nawet w Empiku. Za moich czasów… (zawsze mnie to śmieszy) musiałam specjalnie po nią jechać do księgarni PWN (akurat wychodziło nowe wydanie i nie była nigdzie dostępna).

Moja książka wygląda tak…

Z pewnością nie nadaje się na handel. Wymęczona, masa znaczników, podkreśleń, notatek – ale ja już tak mam, że piszę po książkach. I nie, nie uważam, że to zbezczeszczenie. 😉 Po prostu kupiłam ją, żeby z niej korzystać i to robię. Nie będę jej odsprzedawać, jest tylko dla mnie, więc dlaczego nie?


Śledź na bieżąco moje social media, gdzie pokazuję kulisy tworzenia bloga:

Bibliografia:

  1. „Konstrukcje spawane. Połączenia” Kazimierz Ferenc i Jarosław Ferenc
  2. https://www.empik.com/konstrukcje-spawane-polaczenia-ferenc-kazimierz-ferenc-jaroslaw,p1214169181,ksiazka-p

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *