Przejdź do treści

#14 WPS a WPQR – czym się różni

Cześć, w ramach cyklu WPQR przygotowałam bardzo krótki wpis dotyczący różnicy między WPQR, a WPS. Niestety ale te dwa pojęcia bywają często mylone.

Wpis powstał we współpracy z Akademią Nova Cert, możesz go przeczytać w całości u mnie na stronie lub na stronie Akademii:

https://akademianovacert.pl/wps-a-wpqr-czym-to-sie-rozni/

Czym jest WPS?

WPS (Welding Procedure Specification) jest Instrukcją Technologiczną Spawania, a WPQR (Welding Procedure Qualification Record) Protokołem Kwalifikowania Technologii Spawania.

WPS jest instrukcją dla spawacza/operatora, przygotowywaną na podstawie sprawdzonej i potwierdzonej technologii spawania WPQR.

Jeśli interesuje Cię zagadnienie związane z WPS, przygotowałam serię wpisów na ten temat:

  1. #5 EN ISO 15609-1 – omówienie normy + CHECKLISTA WPS
  2. #4 WPS – co to jest, przykład, objaśnienia
  3. 16 Jak przygotować pWPS wg EN ISO 15609-1

WPQR – co to jest?

Aby przeprowadzić proces kwalifikacji technologii spawania, konieczne jest wcześniejsze wykonanie prób spawalniczych, na ich podstawie przygotowanie wstępnej Instrukcji Technologicznej Spawania (pWPS), potem przystąpienie do spawania właściwego złącza próbnego, sprawdzeniu jego poprawności przez badania nieniszczące (NDT) i niszczące (DT), a na samym końcu przygotowaniu protokołu kwalifikacji technologii spawania – WPQR. Na jego podstawie powstaje instrukcja technologiczna spawania – WPS, która przekazana jest na produkcję spawaczom/operatorom. Więcej na temat tego jak przygotować się kwalifikowania technologii spawania pisałam tutaj.

Proces kwalifikacji WPQR i wdrażania WPS

Wszystkie informacje dotyczące kursu o WPQR i formularz zapisu na bezpłatne wyzwanie WPQR znajdziesz tu 👇.

Jeśli jeszcze tego nie robisz

Śledź na bieżąco moje social media, gdzie pokazuję kulisy tworzenia bloga i kursu WPQR:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *