Przejdź do treści

Kurs WPQR

WPQR – kwalifikowanie technologii spawania dla każdego

Poniżej znajdziesz informacje, dotyczące kursu.

Moduł I

Podstawowe zagadnienia związane z kwalifikowaniem technologii spawania.

Czym jest WPQR

Czym jest WPS

Sposoby kwalifikacji WPQR zgodnie z EN ISO 15607

Wyjaśnienie podstawowych pojęć wraz z ich angielskimi odpowiednikami

Moduł II

Kwalifikowanie technologii spawania na podstawie normy PN-EN ISO 15614-1:2017-08/A1:2019-12 (stal, nikiel i stopy niklu).

Dobór zakresów

Przygotowanie próbek

Przygotowanie instrukcji pWPS

Badania NDT

Badania DT

Badania w laboratorium

Moduł III

Omówienie podstawowych zagadnień związanych z kwalifikacją według:

EN ISO 15613 (badanie przedprodukcyjne)

EN ISO 15614-2 (aluminium i stopy aluminium)

EN ISO 14555  (zgrzewanie łukowe kołków)

Szczegółowy opis:

Moduł I

Na samym początku chciałabym Cię w ramach wprowadzenia przeprowadzić przez podstawowe zagadnienia związane z kwalifikowaniem technologii spawania. Wytłumaczę czym jest WPQR, a czym WPS. Czy wiesz, że istnieje kilka określeń na WPQR?

Dowiesz się ile jest możliwości przeprowadzenia kwalifikacji technologii spawania na podstawie norm: EN ISO 15607, EN ISO 15610, EN ISO15611, EN ISO 15612, EN ISO 15613, EN ISO 14555 oraz serii norm EN ISO 15614.

W tej części też wytłumaczę podstawowe pojęcia i skróty, które będą nam towarzyszyć w trakcie kursu. Niestety większość norm nie jest tłumaczona na język polski, dlatego przygotowałam je również w języku angielskim.

Wiem, że każdy z nas jest „zarobiony”, dlatego szanuję Twój i swój czas, więc nie będę się rozwlekać nad regułkami.

Moduł II

Przechodzimy do konkretów! Cały moduł będzie poświęcony PN-EN ISO 15614-1:2017-08/A1:2019-12 (stal, nikiel i stopy niklu)..

W tej części pokażę Ci od czego w ogóle zacząć proces kwalifikowania technologii spawania i jak się odnaleźć w gąszczu przepisów. Zaczniemy od podstaw, ale szybko przejdziemy do podstawowych zmiennych.

Podstawowe zmienne, czyli grupa materiałowa, grubość, średnica rury i metoda spawania, to najpotrzebniejsze elementy kwalifikowania technologii spawania. Bez tego ani rusz!

Jak wpływają pozostałe zmienne na zakres WPQR? Sprawdzimy jak powinno wyglądać złącze próbne. Musisz przecież wiedzieć, jakie wymiary powinny mieć materiał, aby laboratorium mogło przygotować próbki do badań i przeprowadzić je, bez obawy, że wystarczy materiału.

Masz już przygotowany materiał, no to co? Do dzieła! Istotne wykonanie jest wcześniejszych prób, żeby sprawdzić, czy parametry są odpowiednie. W tej części dowiesz się też, jak przygotować dokumenty, czyli wstępną Instrukcję Technologiczną Spawania  (pWPS) oraz w jaki sposób zapisywać parametry spawania w trakcie prowadzenia „oficjalnego” procesu z egzaminatorem.

Złącza próbne wyspawane? Koniecznie trzeba je zbadać. Jak dobrać badania? Najpierw serią badań nieniszczących (NDT), potem badaniami niszczącymi (DT). Ale laboratorium zanim wyślesz do nich próbki, musi dostać jasno sprecyzowane wymagania. Pokażę Ci jak przygotować zlecenie oraz dostaniesz odpowiedni formularz, w którym będą określone wymagane badania, ich normy wykonawcze oraz kryteria akceptacji. Tak przygotowany arkusz  zlecenia będziesz mógł/mogła potem wykorzystywać w swojej pracy. Próbki wysłane do laboratorium? Koniecznie sprawdźmy jak badania wyglądają w praktyce. Tak, zabiorę Cię do laboratorium, aby pokazać jak wyglądają próby wytrzymałościowe.

Miejmy nadzieję, że przygotowana technologia spełni wymagania. A dowiemy się o tym, przez analizę przykładowych wyników prób wytrzymałościowych. Jeśli nie, spokojnie norma przewiduje poprawki i powiem Ci jak do nich podejść, aby się nie stresować.

Na koniec pokażę Ci jak złożyć dokumenty w jedną całość (o niczym nie zapomnisz dzięki załączonej checkliście) i jak wygląda gotowy WPQR.

Tak przygotowany/-a w przyszłości będziesz gotowy/-a do opracowywania WPS-ów (Instrukcji Technologicznych Spawania) i wysyłania ich do klienta.

Moduł III

Dla najbardziej wytrwałych będą lekcje z omówieniem podstawowych zagadnień związanych z kwalifikacją technologii spawania wg:

  • EN ISO 15613 (badanie przedprodukcyjne)
  • EN ISO 15614-2 (aluminium i stopy aluminium)
  • EN ISO 14555 (zgrzewanie łukowe kołków)

Zależy mi abyś przeszedł wszystkie moduły i lekcje po kolei, bo tak je poukładałam, żeby tworzyły logiczną całość i po kolei prowadziły Cię przez proces kwalifikacji. Wiem że kusi, żeby wszystko sprawdzać na raz (ale wtedy robisz „wszystko i nic”), dlatego uzyskasz najpierw dostęp do Modułu I, potem do modułu II i na koniec modułu III 😉  

Pamiętaj masz nieograniczony czasowo dostęp, dlatego ucz się po kolei i powoli!

Zaczynamy?